Starostlivosť o pleť – čo robiť a čo nerobiť

Dokonalá pleťPred 25. rokom vášho života máte pleť, ktorú vám dala vaša matka. Po dosiahnutí 25. roku máte pleť, ktorú si dali vy sami. Dôkazy o pravde v tejto mantre starostlivosti o pleti je možné vidieť na tvárach žien z celého sveta. Až do dvadsiatich rokov si väčšina žien vychutnáva prirodzene žiarivú pleť. No po tridsiatich rokoch však koža začína strácať svoju elasticitu a pružnosť.

Našťastie existujú určité preventívne opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby vaša pokožka vyzerala čo najlepšie. Navyše niektoré produkty (ako sú systémy na čistenie hlbokých pórov) vám môžu pomôcť odhaliť svoju žiarivú pokožku. Urobte si starostlivosť o pokožku, ktorá je uvedená nižšie v časti každodennej ochrany pokožky, aby ste mohli vidieť pokožku žiarivú po ďalšie desaťročia. Na druhej strane, vyhýbanie sa niektorým škodlivým veciam, pomôže pokožke, aby nevyzerala pokrčená a unavená pri starnutí. Zároveň, vyhýbanie sa niektorým škodlivým prípravkom môže zabrániť, aby vyzerala staro s mnohými vráskami. Napriek tomu, že o tom možno nevieme, mnoho z nás sa potýka aj atopickým ekzémom resp. s psoriázou.

Čo robiť pre zdravú pleť

Používajte opaľovací krém. Všetci radi cítia teplo slnka na koži, ale pamätajte, že UV žiarenie môže spôsobiť vrásky, slnečné škvrny a dokonca aj rakovinu kože. Starajte sa o svoju pokožku aplikáciou opaľovacích krémov vždy, keď predpokladáte, že budete vonku na slnku, aj keď je to len dvadsať minút. Ako minimum použite opaľovací krém na tvár, hrudník, krk a ruky, pretože pokožka na týchto miestach je vo všeobecnosti najviac citlivá na UV žiarenie (výrobky s SPF30).

Jedzte zdravé potraviny. Kniha spisovateľa Michaela Pollana “Obrana potravinami” odporúča čitateľom: “Jedzte dostatočne, no nie príliš veľa, väčšinou rastliny.” Pollanov jednoduchý, oslobodzujúci prístup k stravovaniu je určite zdravý aj pre vašu pokožku. Zelenina a ovocie sú plné antioxidantov, alebo špeciálnych chemických zlúčenín, ktoré rozkladajú voľné radikály spôsobujúce rakovinu v tele. Voľné radikály tiež spôsobujú bunkové poškodenie kože. Pre zdravú pokožku z vnútra i vonka, jedzte farebnú zeleninu a ovocie s každým jedlom, a hlavne sa snažte pojať veľa vitamínov C, E, A a beta karoténu. Konzumácia nezdravých potravín ohrozuje aj vaše zuby, spôsobuje ich zafarbenie a niekoľko tipov na ich vybielenie vám ponúkame v našom článku.

Voda v poháriPite veľké množstvo vody. Voda vyplachuje toxíny a zlepšuje obeh. Ak vypijete 8 pohárov vody každý deň, vaša pokožka bude vyzerať mäkko a pružne . Navyše je dobré mať pár univerzálnych hydratačných prípravkov po ruke v tých dňoch, keď viete, že máte nízky príjem vody. Napríklad po večery plnom pitia alkoholu si môžete všimnúť, že vaše kutikuly sú vysušené, čo spôsobuje bolestivé zádery. To je znak, že môžu existovať aj iné oblasti suchej pokožky. Nedostatočný príjem vody ovplyvňuje aj pokožku vašej hlavy, priamo pôsobí na rast a často zapríčiňuje aj vypadávanie vlasov, s ktorým sa však dnes dá úspešne bojovať.

Namiesto toho, aby ste si kúpili celé balenie oddelených zvlhčovacích obrúskov na príležitosti, ako je táto, je najlepšie mať niekoľko výrobkov, ktoré vám osviežia pokožku. Existujú výrobky, ktoré môžete použiť napríklad na suché pery, malé popáleniny a oblasti drsnej kože, napríklad na kolená a lakte.

Aplikujte očný krém. Koža okolo očí je jednou z najcitlivejších, najjemnejších častí kože na celom tele. Postarajte sa o ňu! Pomocou denného očného krému. Ku kráse vám môžu výrazne prospieť aj dlhé mihalnice, ktoré si viete “vyčariť” aj prírodnými spôsobmi.

Čo nerobiť

Nefajčite. Ak potrebujete motiváciu skončiť s fajčením, stačí chvíľu skúmať kožu dlhodobých fajčiarov. Žltá koža s množstvom vrások okolo pery – to je to, čo vám fajčenie prinesie. Prestaňte. Dnes. Vaša pokožka vám poďakuje za ďalšie, zdravšie roky.

Neplytvajte na zvhlčovačoch. Zvlhčená pleť je šťastná pleť. Skutočne si všimnete, že hneď po aplikácii zvlhčovača sa vaša pokožka prirodzene vyskočí – niekedy dosť na to, aby vyplnila tie otravné vrásky. Aplikujte hydratačný prostriedok, keď je vaša pokožka stále vlhká zo sprchy alebo kúpeľa – zablokuje vlhkosť a udrží pokožku vyzerajúcu plnú a zdravú po celý deň. Olej na telo je mimoriadne luxusný spôsob hydratácie pokožky.

Nestarajte sa o svoju pleť jednorazovo. Očistite a zvlhčite ju každý deň, aby ste vyrovnali znečistenie a ostatné toxíny, ktorým je vaša pokožka vystavená denne. Bez ohľadu na to, aké produkty na starostlivosť o pleť sa rozhodnete použiť, používajte ich každý deň. Investícia päť minút ráno a päť minút večer môže znamenať obrovský rozdiel pre vašu pokožku počas celého života.

Jedným zo spôsobov, ako vás povzbudiť k dokončeniu vášho režimu starostlivosti o pleť, je investovať do kvalitných produktov.

Nakoniec, vaša denná voľba starostlivosti o pleť určuje, ako mladistvo (alebo staro) budete vyzerať po ďalšie desaťročia. Starajte sa o pokožku tým, že budete sledovať čo pre ňu robiť,  a čomu sa vyhnúť v tipoch uvedených vyššie a budete mať perfektnú a zdravú pleť až do vašich zlatých rokov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *