Psoriáza môže postihnúť každého

Lupienka, atopická dermatitída, atopický ekzém či psoriáza sú pojmy pre pomenovania rovnakého autoimunného ochorenia, ktoré napadá ľudí bez ohľadu na vek či pohlavie. Veľkú úlohu hrá samozrejme aj genetická stránka jedinca a jeho predkovia, no privodiť si ju môžeme aj sami. A to bez toho, aby sme mali predpoklady plynúce z genetickej informácie.braniaca sa ruka

Psoriáza je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe kožných buniek. Tie sa následne nahromadia na jednom mieste. Laickejšie povedané, bunky človeka s týmto ochorením dozrievajú rýchlejšie, čo spôsobí zápal a následné šúpanie, začervenanie atď. Pomocou krému však možno ľahko a rýchlo všetky nepríjemné príznaky utlmiť.

Možno toto onemocnenie vyzerá na prvý pohľad odpudivo, no nie sú reálne dôvody na to, aby sme sa ho obávali. Nie je totiž nákazlivé. Možností liečby psoriázy je hneď niekoľko a jednotlivé stavy sa dajú zmierniť až tak, že o nich nikto iný okrem vás nebude vedieť. To, že sa život týmto ochorením nekončí, vám povedia ľudia s najťažšími formami tejto diagnózy.

Príznaky psoriázy

Symptómy tohto ochorenia sú rôzne. Závisia hlavne od toho, o aké štádium ochorenia ide, ale aj od prijatých liečebných opatrení. Vo všeobecnosti ale rozoznávame tri štádiá resp. fázy. V prvej skupine sa nachádzajú tí, ktorí majú genetické predpoklady, ale ochorenie u nich ešte nevypuklo. Psoriáza má v druhom štádiu už aj konkrétnejšie príznaky. Jej prejavy sú ale stále len vnútorné, navonok neviditeľné. V tele prebieha niekoľko iných procesov napr.: rýchlejšie spaľovanie tukov v pokožke, dlhšie hojenie rán a zmnoženie buniek imunitného systému. Na základe vyšetrení a krvných testov sa ale psoriáza objaviť dá. Tretie štádium je také, aké si predstavíme pod pojmom lupienka všetci. Ide o červené fľaky, šúpanie pokožky, svrbenie, červenanie.

Nepríjemné je aj to, že toto ochorenie môže postihnúť všetky miesta na tele. Psoriáza sa teda vyskytuje vo vlasoch resp. na pokožke hlavy, na rukách, na nohách, na tvári, na krku, na lakťoch, na kolenách, na krížoch, na bruchu atď. Správnou liečbou však viete utlmiť nielen začervenanie a svrbenie, ale rozšírenie choroby.

Čo ju spôsobuje?

Ak nemáte genetické predpoklady, atopická dermatitída vás môže postretnúť aj tak. Šanca je síce malá, ale existuje. Aké faktory ju teda spôsobujú? Možno mnohých sklameme, ale privodiť si ju môžete aj najbežnejšími zlozvykmi, ako sú napríklad fajčenie, pitie alkoholu, stres, úzke oblečenie, prejedanie sa a s tým súvisiaca obezita. Ale pričiniť sa o jej vznik môže aj zmena počasia.

Psoriáza sa však môže vyvinúť aj ako dôsledok nevhodnej stravy, poštipnutia hmyzom, ako následok streptokokovej infekcie, angíny, zápalu stredného ucha, infekcie horných dýchacích ciest, hormonálnych zmien, užívania niektorých liekov, poranenia kože atď. Určite sa ale nemusíte obávať, že sa vo vás lupienka vyvinie hneď ako tieto zdravotné stavy prekonáte. Rovnako to platí aj pri zlozvykoch.

Liečba psoriázy

Ak aj vás atopický ekzém postihol, nemusíte sa znepokojovať. Možno vám jeho príznaky budú nepríjemné, no pomocou rôznych liečiv ich viete zmierniť rovnako ako šúpanie. Dôležité je ale rešpektovať niekoľko zásad a liečbu rozhodne nepodceňovať. Ak ju podceníte v začiatkoch, pristúpiť sa musí k radikálnejším riešeniam, ktoré vám už nemusia byť príjemné. Aké sú teda vaše možnosti? Vybrať si môžete zo štyroch základných metód, a síce : topická liečba, perorálna liečba, biologická liečba a fototerapia. Každá z nich sa hodí na iné štádium a rozsah ochorenia. Povedzme si ktorá čo predstavuje. Základný rozdiel je v tom, akým spôsobom dochádza k liečeniu. Psoriáza sa pomocou prvých troch možností lieči za pomoci špeciálnych liekov. Fototerapia je ale ožarovanie postihnutej oblasti ultrafialovým svetlom (zo slnka) alebo laserom. Najvyužívanejšie sú ale prvé tri.

Prvá metóda, teda topická, je taká, pri ktorej sa na postihnutú oblasť priamo nanesie krém, masť alebo gél. Tie obsahujú účinné látky potláčajúce zápal, svrbenie, šúpanie kože a takisto zmenšujú červené fľaky. Mnohokrát aj danú oblasť upokoja už len samotnou masážou a jej zvláčnením. Na ekzém vo vlasoch si môžete zakúpiť špeciálne šampóny alebo kondicionéry. noha s psoriazou

Perorálna liečba psoriázy na rozdiel od natierateľných krémov využíva silu tabliet. Teda pri tomto type sa liečite ústnym podávaním liekov.

Biologickou metódou liečime tie najťažšie formy lupienky, u ktorých krém ani liek nezabral. Pomocou injekcie, infúzie alebo iným aplikátorom sa priamo na poškodené miesta aplikuje účinná látka. Na rozdiel od predchádzajúcich možností tento zákrok nemusíte absolvovať niekoľkokrát denne. Podľa rozšírenia psoriázy si ňou stačí prejsť raz za týždeň alebo raz za mesiac.

Zlepšenie stavu docielite aj takto…

Okrem priamych liekov si stav vášho ochorenia môžete zlepšiť aj inou cestou, a to priamo u vás doma. Ňou je prihliadnutie na vyššie uvedené faktory, ktoré k vzniku a rozšíreniu onemocnenia prospievajú. Prijímajte preto zdravú stravu, obmedzte fajčenie a pitie alkoholu. Strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny, probiotiká, antioxidanty a vitamíny vašej psoriáze len prospeje. Možno povedať, že istú výhodu majú aj ženy, pretože v tehotenstve zvykne toto ochorenie ustúpiť.

Príjemnejšie metódy liečby ale spočívajú v absolvovaní kúpeľnej terapie najčastejšie na báze sirobodíka, dovolenka v prímorskej oblasti či slnenie.

Bohužiaľ, toto ochorenie z tela nevymizne, a preto len zmena stravy nestačí. Určite si kúpte aspoň krém, ktorý by príznaky utlmil. Ešte lepšie je byť pod lekárskym dohľadom, ktorý vám viac napovie, či sa vaše štádium zlepšuje alebo zhoršuje.

Psoriáze sa venuje aj množstvo zahraničných príspevkov, jeden z najlepších a najobsiahlejších sa nachádza aj na https://www.medicinenet.com/psoriasis/article.htm#what_are_psoriasis_treatment_options. Mnohokrát sa v nich totiž dozviete viac, ako vám povie lekár.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *